Program

Tuesday, Sept. 24
Wednesday, Sept. 25
Thursday, Sept. 26
Friday, Sept. 27

Tuesday, Sept. 24

Time Program Location
17:00 - 18:00 Scientific Outreach:
Welcome reception
Neue Aula
18:00 - 19:00 Scientific Outreach:
Public Lecture (in German)

Frank Madeo /Graz [AT]
Gesundes Altern und Autophagie
Neue Aula
19:00 - 20:00 Scientific Outreach:
Panel Discussion (in German)
Neue Aula

Wednesday, Sept. 25

Time Program Location
10:00 - 13:30 Registration Museum
14:00 - 14:20 Opening Neue Aula
14:20 - 17:00 Session I: Autophagy Neue Aula
17:00 - 18:00 Fritz Lipmann Lecture

Marino Zerial /Dresden [DE]
Neue Aula
18:00 - 21:00 Reception & Poster Session I Museum

Thursday, Sept. 26

Time Program Location
08:30 - 09:40 Session II: Autophagy Neue Aula
09:40 - 09:50 Otto Meyerhof Prize Neue Aula
09:50 - 10:00 Binder Innovation Prize Neue Aula
10:00 - 10:30 Coffee Break Neue Aula
10:30 - 11:40 Session III: Infection Neue Aula
11:40 - 11:50 Flash Talk Industry Neue Aula
12:00 - 14:00 Lunch Break Museum
14:00 - 15:00 Otto Warburg Medal

Marina Rodnina /Göttingen [DE]
Neue Aula
15:00 - 15:10 Flash Talk Industry Neue Aula
15:10 - 15:20 Flash Talk Industry Neue Aula
15:20 - 17:25 Session IV: Neurodegeneration Neue Aula
17:25 - 17:35 Young Scientist Award Neue Aula
17:35 - 17:45 Karl Lohmann Prize Neue Aula
17:45 - 17:55 GBM PhD Award Neue Aula
18:00 - 21:00 Poster Session with Drinks/Pretzels/Buffett Museum
21:00 - 24:00 Party with DJ Mitch Museum

Friday, Sept. 27

Time Program Location
08:30 - 09:40 Session V: Ageing Neue Aula
09:40 - 09:50 Walter Flemming Award Neue Aula
09:50 - 10:00 Werner Risau Prize Neue Aula
10:00 - 10:30 Coffee Break Neue Aula
10:30 - 12:05 Session VI: Immunology Neue Aula
12:05 - 14:00 Lunch Break Museum
14:00 - 15:10 Session VII: Cancer Neue Aula
15:10 - 16:10 Carl Zeiss Lecture

to be announced
Neue Aula
16:10 - 16:30 Closing Remarks and
Conference Poster Prize
Neue Aula

Session I - Autophagy /Wednesday, Sept. 25, 14:20 - 17:00

Time Program
14:20 - 15:20 Keynote Lecture

Sharon Tooze /London [UK]
15:20 - 15:45 Ivan Dikic /Frankfurt [DE]
15:45 - 15:55 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
15:55 - 16:25 Coffee Break
16:25 - 16:35 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
16:35 - 17:00 Daniel Klionsky /Ann Arbor [USA]

Session II - Autophagy /Thursday, Sept. 26, 08:30 - 09:40

Time Program
08:30 - 08:55 Eeva-Liisa Eskelinen /Turku [FI]
08:55 - 09:05 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
09:05 - 09:15 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
09:15 - 09:40 Nickolas Ktistakis /Cambridge [UK]

Session III - Infection /Thursday, Sept. 26, 10:30 - 11:50

Time Program
10:30 - 10:55 Maria Isabel Colombo /Mendoza [AR]
10:55 - 11:05 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
11:05 - 11:15 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
11:15 - 11:40 Fulvio Reggiori /Groningen [NL]

Session IV - Neurodegeneration /Thursday, Sept. 26, 15:20 - 17:25

Time Program
15:20 - 15:45 David Rubinsztein /Cambridge [UK]
15:45 - 15:55 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
15:55 - 16:25 Coffee Break
16:25 - 16:35 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
16:35 - 17:00 Patricia Boya /Madrid [ES]
17:00 - 17:25 Richard Youle /Bethesda [USA]

Session V - Ageing/Friday, Sept. 27, 08:30 - 09:40

Time Program
08:30 - 08:55 Frank Madeo /Graz [AT]
08:55 - 09:05 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
09:05 - 09:15 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
09:15 - 09:40 Anne Bertolotti /Cambridge [UK]

Session VI - Immunology /Friday, Sept. 27, 10:30 - 12:05

Time Program
10:30 - 10:55 Gillian Griffiths /Cambridge [UK]
10:55 - 11:05 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
11:05 - 11:15 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
11:15 - 11:40 Marcus Groettrup /Konstanz [DE]
11:40 - 12:05 Heinz Jungbluth /London [UK]

Session VII - Cancer /Friday, Sept. 27, 14:00 - 15:10

Time Program
14:00 - 14:25 Marja Jäättelä /Copenhagen [DK]
14:25 - 14:35 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
14:35 - 14:45 Short Lecture
(to be selected from submitted poster abstracts)
14:45 - 15:10 Kevin Ryan /Glasgow [UK]